Virüs size bulaştığında iyileşmek ve başkalarını korumak:

Soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu hastalıkları , insanların daha çok kapalı mekanlarda ve başkalarına daha yakın olması nedeniyle virüslerin daha kolay yayıldığı soğuk aylarda daha yaygın olma eğilimindedir.COVID-e neden olan koronavirüs de soğuk aylarda daha fazla yayılma eğilimindedir.
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre grip, RSV ve COVID-19 nedeniyle acil servise başvurular ve hastaneye yatışlar son haftalarda arttı veya arttı.
Solunum yolu virüsüne yakalanırsanız, tıbbi uzmanlardan kendinizi daha iyi hissetmenize ve başkalarını korumanıza yardımcı olabilecek bazı tavsiyeleri burada bulabilirsiniz.

YAPIN: Susuz kalmayın
Kanın %55’i plazma ve %45’i hücrelerden oluşur. Kan plazması %90’ın üzerinde sudan oluşur ve sağlıklı bir kan basıncı, oksijen ve besin maddelerinin vücuda dağıtılması açısından önemlidir.

İçme suyu dolaşımdaki kan hacmini artırarak bağışıklık sisteminize yardımcı olur. Kafeinsiz içecekler ve sıcak çorba da işe yarar.
Susuz kalmamak bireysel ihtiyaçlara ve değişen koşullara bağlıdır, genel olarak günde 8-9 dokuz bardak. su tüketilmeli. Hidrasyonun su açısından zengin gıdalardan, özellikle meyve ve sebzelerden de gelebileceğini unutmayın.

YAPMAYIN: Tuzlu yiyecekler yemeyin, alkol tüketmeyin veya kahve ve soda gibi kafeinli içecekler içmeyin. Dehidrasyona yol açabilirler
Bir virüsle savaşırken susuz kalmamanın “kritik derecede önemli” olduğunu, çünkü sıvıların kan dolaşımına yardımcı olduğunu ve bunun da “bağışıklık hücrelerinin vücutta taşınmasına yardımcı olabilir.

YAPIN: Sıcak kalın.

Hasta olduğunuzda kulağa mantıklı geliyor ve bu ipucunun arkasında iyi bir neden var
Grip, koronavirüs ve RSV gibi virüslerin ateşe neden olabileceğini söyledi. “Ateş, vücudun bu virüslerle savaştığının bir işaretidir ve hastalarda ateşe bağlı olarak üşümeler olur. Sıcak kalmak, üşümenin verdiği rahatsızlığı azaltacak ve bağışıklık hücrelerini hedeflerine taşımak için kanın dolaşmasına yardımcı olacaktır.

Kendinizi daha iyi hissetmeniz için ateş düşürücü ilaç almanın sorun olmayacaktır.

YAPIN: Uykudan bahsetmişken, bol bol dinlenmek önemli
Uyku, vücudunuza iyileşme ve bağışıklık sisteminizin çalışmasına izin verme şansı verir. Yetişkinler için günde yedi ila dokuz saat uyku idealdir. Hasta olduğunuzda uyku aslında oldukça önemlidir, çünkü ne kadar çok uyursanız o kadar iyi iyileşirsiniz.

YAPIN: Özellikle aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte yaşıyorsanız, ellerinizi sabun ve suyla yıkayın ve iyi hijyen uygulayın.

Hasta olduğunuzda evden çıkmanız gerekiyorsa da maske takın
Sabun ve su yoksa en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı da işe yarayacaktır.

“El hijyeni diğer insanlara bulaşmayı azaltır”. “Tezgahlarınızı ve virüslerin yaşayabileceği diğer sert yüzeyleri de silmeyi unutmayın.”

İş yerinize gitmeden önce belirtileriniz varsa, bağışıklığı zayıf olabilecek meslektaşlarınızı düşünün. Bu dönemde mümkünse evden çalışın.

YAPIN: Belirtiler devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza görünün
Bir sağlık uzmanına görünmeden önce kaç gün beklenmesi gerektiği konusunda genel bir kural bulunmadığını, çünkü hastalığın seyrinin kişiden kişiye değişebileceğini söyledi. Bazen birisinin ateşi hemen yükselebilir ve bu durumlarda genellikle tıbbi yardım almalısınız. Viral enfeksiyonları takip eden ikincil enfeksiyonların çoğunun, kişinin hastalığa ilk yakalanmasından beş ila 10 gün sonra ortaya çıktığını söyledi. Grip kişinin bir haftaya kadar hasta hissetmesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x