Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri yüzde 25 arttı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde çalışan ve resmi görevi bulunmayan ücretli öğretmenler girdikleri her 5 ders saatine ilave 1 saat olacak şekilde, eğitim öğretime destek görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti alabiliyordu. Yeni karara göre ise, artık ücretli öğretmenler 2 ders saati için 1 saat ek ücret alabilecek. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, bu düzenlemeyle MEB’e bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen ücretli öğretmen ve usta öğreticilerin ek ders ücretlerinde yüzde 25 artış sağlandı. Ancak bu karar, kamuda görev yapan öğretmenleri kapsamıyor.

‘2023 YILINDA YÜZDE 91 ARTIŞ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada ek ders ücretlerine yüzde 25 zam yapılacağını açıklamıştı. Erdoğan, “Ücretli öğretmenlerimizin ve usta öğreticilerimizin saatlik ek ders ücretlerinde yüzde 25’lik bir artışa gidiyoruz. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız” demişti. Kararnameyle öğretmenlerin ek ders ücretindeki artış resmiyet kazanmış oldu.

2 BAKANLIK VE DİYANET’TE ÜCRET DÜZENLEMESİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde ücretli ders veren görevlilerin de ek ders saatleriyle ilgili düzenleme yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nda ders görevi bulunanlar her 2 saat için 1 saat daha, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda ders görevi bulunanlar ise her 4 saat ders için 1 saat daha ek ücret alabilecek.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK NEDİR?
Ücretli öğretmenlik, genellikle devlet okullarında kadrolu öğretmenlerin yetersiz olduğu derslerde veya dönemlerde görevlendirilen öğretmenlere verilen bir unvan. Ücretli öğretmenler, genellikle ders başına ya da saat başına ücret alır ve kadrolu öğretmenler gibi sabit bir maaş veya tüm sosyal haklara sahip olmazlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x