Rusya’da 2023’ün en çok çalınan kitabı 1984 oldu

T24 Dış Haberler

George Orwell’in en ünlü eserlerinden 1984, Rusya’nın en büyük kitapçı zincirlerinden Chitai-Gorod’dan 2023 yılında en çok çalınan kitap oldu.

Chitai-Gorod, distopik klasiğin bu sene mağazalarından tam olarak 460 defa mağazalarından çalındığını söyledi. RBC’de yayımlanan açıklamaya göre 1984, zincirin bu yıl en çok saatığı 10 kitap arasında da yer aldı. 

1984 romanında nüfusu kontrol edebilmek totaliter bir rejim halkı aralıksız gözetliyor, propaganda yapıyor ve “Savaş Barıştır, Özgürlük Köleliktir ve Cehalet Güçtür” gibi paradoksal sloganlar kullanıyordu. 

“George Orwell ve Rusya” kitabının yazarı Maşa Karp, Ukrayna savaşı konusunda “savaş” kelimesinin kullanımını yasaklayan Rusya’yı romandaki hayali Okyanusya ülkesine benzetmişti. 

Rusya’da Ukrayna’nın işgalinden sonra 1984’ün satışlarında artış olsa da, kitap 2010’dan bu yana Rusya’da çok satanlar arasında yer alıyor. 

Kitabın satışı engellenmese de, 2022’de Moskova’da romanın bedava kopyalarını dağıtan iki kişi gözaltına alınmış ve “Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yaymakla” suçlanmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x